Tajemnicą herbacianą owiane…

Chiny! Chińska Republika Ludowa jest nadal prawdziwą mekką picia herbaty. Kultura herbacianego napoju jest tutaj szczególnie rozwinięta i głęboko zakorzeniona. Herbata od zarania dziejów jest głównym narodowym napojem, pijanym codziennie. Dlatego też nie dziwi, że państwo chińskie przesycone jest klimatycznymi herbaciarniami, rozlokowanymi głównie w starych parkach.

Pekin - miasto muza niejednego turysty. Żadne z miast chińskich nie posiada tak herbacianej atmosfery jak Pekin. Klasyczna architektura, dziedzińce, zaułki, małe i klimatyczne stragany, stare ogrody i duże parki – to wszystko, co można znaleźć w chińskiej stolicy.

Jednym z parków, który warto odwiedzić jest Zhong-Shan-Yuan (Sun Yat-Sen Park). Jest on rozlokowany na południowym zachodzie od Zakazanego Miasta. Można w nim znaleźć najlepsze herbaciarnie w Pekinie, wyposażone w antyczne meble i bonsaje. Na ścianach widnieją piękne kaligrafie. Herbaciarnie te bez wątpienia są jednymi z najbardziej estetycznych i luksusowych domów herbaty w całych Chinach.

Beihai Park – wielka oaza herbaciana w centrum metropolii, oferująca dwa doskonałe miejsca do picia herbaty. W północnej części parku znajduje się Jing Xin Zhai - kompleks kilku budynków, który wcześniej spełniał funkcję domu księżnej Manchu. Niewątpliwie jest to marzenie klasycznej sztuki ogrodowej. W centrum Beihai Park znajduje się także Water Pavilion – Qin Lang Quan. Jest to jedno z lepszych miejsc do picia herbaty w Pekinie. Herbaciarnia ta oferuje mnóstwo rodzajów herbat. Usługi świadczone są na najwyższym poziomie. Miejsce bardzo eleganckie, a herbata smakuje tutaj tak samo dobrze zimą, jak i wiosną.

Xie Qu Yuan to park zapewniający estetyczną przyjemność oraz architektoniczny spokój. W jednej z tutejszych herbaciarni herbata serwowana jest wyłącznie w stylowych czarkach i gaiwanach. Niesamowita atmosfera i klimat dostarczą nam niezapomnianych herbacianych rozkoszy.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Suzhou, zbudowane ponad 250 lat temu. Miasto nazywane jest Wenecją Wschodu. Ciekawym i nietypowym jest napicie się herbaty w herbaciarni, ulokowanej na wodzie…

Xiang Shan (Pachnące Mountain) miejsce położone na północnym zachodzie od Pekinu, u podnóża Wyżyny Mongolskiej, niegdyś cesarskich terenach łowieckich. Bardzo popularne miejsce wśród turystów. Zaleca się, aby odwiedzić to miejsce od poniedziałku do piątku, ponieważ na weekendach bywa tutaj strasznie tłoczno… W parku znajduje się  Xin Jian Zhai (”miejsce, które porusza serca”) – jeden z najstarszych budynków chińskich, nazywany niejednokrotnie perełką wśród zabytków chińskiej architektury. Budynek ten został przebudowany na herbaciarnię. Jest to dwupiętrowy pawilon, gdzie każdy znajdzie przytulne dla siebie miejsce.

Szczególną atrakcją jest Tianqiao Le Chayuan. Jest to połączenie herbaciarni oraz domu sztuki. W herbaciarni tej odbywają się wieczorne programy artystyczne, tj. chińskie komedie i opery. Pomieszczenie to łączy w sobie wszystkie najwspanialsze elementy chińskiej kultury.

Następną wspaniałą herbaciarnią jest była rezydencja księcia Gong - Gong Wang Fu, która położona jest w odległości 5-ciu minut na północ od parku Beihai. Położona jest w zabytkowym parku, który nazywany jest czasami klejnotem ogrodnictwa chińskiego. Oprócz herbaciarni, możemy znaleźć tutaj teatr ze starymi chińskimi freskami.

Liu Li Chang, jedna z najsłynniejszych ulic Pekinu. Licząca zaledwie 750 metrów długości ulica jest znana na całym świecie, dzięki freskom, malowidłom oraz starej chińskiej architekturze. Również tutaj znajduje się jedna ze starszych chińskich herbaciarni. Jest ona bardzo bogato wyposażona, posiada ponad 30 gatunków chińskich rarytasów. Można w niej kupić również tradycyjne chińskie naczynia do picia herbaty. Herbaciarnia posiada również drugie piętro, gdzie można skosztować herbacianego napoju i podziwiać znajdujące się poniżej kolorowe tłumy. Jest to niewątpliwie idealne miejsce na odpoczynek po zakupowym szaleństwie. Fenomenem jest również to, że jest ona czynna 24 h na dobę!


Udostępnij

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.